Služby

Je vhodnější elektrické, dieselové či benzinové auto?

Vědecko-technologická revoluce stále pokračuje, a tak není divu, že nám jsou neustále představovány nové vynálezy či vylepšení těch stávajících. Některé z nich nám pouze zvyšují pohodlí, jiné si diktuje nutnost. A mezi takové patří i elektromobily. Jedná se o auto Zelené slevy, které místo benzinu či nafty jezdí na elektrický pohon. V současnosti na ně většina lidí stále hledí s nedůvěrou, avšak získávají si i své příznivce. Zdaleka nejprodávanějšími jsou však takzvané hybridy, které mají jak elektrický, tak i klasický spalovací motor, a je možné mezi nimi přepínat.

klasický moderní vůz

Tento vynález si vyžádaly především klesající zásoby ropy, která je pro výrobu pohonných hmot nezbytná. I při snížené spotřebě nám jí zbývá maximálně na pár desetiletí, a v současnosti se bez ní valná část průmyslu neobejde. Dává tedy smysl snažit se snížit její spotřebu, jak to jen jde.

Otázkou však je, které auto je skutečně nejlepší. Dnes máme na výběr ze tří typů – benzinového, naftového a elektrického. Pokud jde o popularitu, pak v současnosti je mezi lidmi nejoblíbenější dieselový motor. Je to jednak kvůli cenám nafty, které jsou obvykle nižší než u benzinu, a také proto, že tak neznečišťuje motor, který tak vydrží déle.

dobíjení elektromobilu

Benzinový má na své straně zase efektivitu, která částečně kompenzuje vyšší cenu benzinu. Výpary z něj jsou však daleko silnější a je daleko pravděpodobnější, že zejména starší modely neprojdou emisní kontrolou. To může majitelům vozu způsobit značné starosti.

Elektřina je pak zdaleka nejčistším zdrojem, který máme v současnosti pro pohon automobilu k dispozici. Jistě, lze namítnout, že výroba palivových článků rozhodně není šetrná k přírodě. Ovšem je nutné vzít v úvahu, jak dlouho tyto články vydrží, a zda jsou vyprodukované emise skutečně vyšší, než kolik jich vyprodukuje za stejnou dobu dieselový či benzinový motor.

Nevýhodou je však mnohem kratší dojezd a také to, že nabíjení trvá podstatně déle než natankování. Také se s ním objevují problémy v zimním období. Je tedy jasné, že své mouchy rozhodně má, avšak nebude až tak náročné je vychytat.

Mohlo by se vám také líbit...