Nezařazené

Svatá kráva

Tur domácí je posvátným zvířetem již několik tisíc let, bylo tomu tak v Egyptě, Řecku, ale především v zemích dálného východu jako je Indie a Nepál.

Hinduistiská víra si jako svůj uctívaný symbol vybrala ze všech zvířat právě krávu. Zřejmě tomu tak bylo proto, že je znázorněním čistoty a je zdrojem mléka. Pokud někdo v historii krávu zabil, považovalo se to za vraždu srovnatelnou s vraždou kněze. Trest za to byl ten nejpřísnější, a to trest smrti. V současné době je kráva u Indů chráněna zákonem. Hovězí maso se v těchto zemích jíst nesmí.
jízda na krávě.jpg

Znázornění v obrazech a sochách, rituály spojené s uctíváním

Hinduisté často krávu znázorňují spolu se Šivou nebo bohem Indrou. Původem uctívání je náboženství vedijcké. To zakazovalo i úmyslné usmrcení býků. Výjimkou bylo obětování, nikdy se ale neobětovaly kusy zdravé. Věřilo se, že nemocné zvíře se převtělilo. Ovšem i toto obětování bylo zakázáno. To, proč je středem uctívání ze všech tvorů právě kráva, má zřejmě původ v tom, že vyznavači hinduismu se zabývali především pěstováním plodin a chováním domácích zvířat, tedy i krav. Využívali i jejich trus, kterým hnojili půdu a také s ním topili. Mléko je významným produktem zemědělství a je i součástí obřadů. Zákaz pojídání hovězí masa je prvopočátkem vytvoření skupiny obyvatel vyznávajících vegetariánství.
kráva na pastvě.jpg

Dvacáté první století

Příslušníci hinduistického náboženství tvoří převážnou část současných obyvatel Nepálu a Indie.
indický stařík.jpg
Stále provádí rituály, při kterých používají vše, co se dá vyrobit z kravského mléka. Krávy, jako uctívaní tvorové, mají libovolný přístup na všechna možná místa, setkat se s nimi můžete i ve velkých městech. Hinduismus jako ostatní náboženské směry prošel v průběhu století některými změnami, ale jedno platí pořád, zabití krávy je zakázané, trest smrti se za to již neuděluje, ale vězení tomu, kdo by tak učinil, reálně hrozí.


Mohlo by se vám také líbit...