Mohli dinosauři přežít až do dnešních dob?

Mohli dinosauři přežít až do dnešních dob?

Pokud si vzpomeneme na populární dětský kreslený seriál Flintstoneovi, pamatujeme si, že zde lidé žili ve společnosti dinosaurů. Využívali je v podstatě jako my dnešní zvířata, ať už k práci nebo jako domácí mazlíčky. V mnoha případech pak nahrazovali moderní elektronické spotřebiče.

 

Myšlenka, že lidé a dinosauři mohli existovat ve stejnou dobu fascinovala mnoho autorů. A mnozí lidé jsou přesvědčeni, že je to možné. Koneckonců, nemůže se nějaký podobný tvor ukrývat v dosud neprozkoumaných zákoutích africké či jihoamerické džungle? Čas od času se v novinách objeví zpráva, že se našly čerstvé otisky stop, které vypadají jako dinosauří, případně že lidé dokonce letmo zahlédli zvíře, které jejich popisu odpovídalo. Žádné z těchto tvrzení se však nepodařilo prokázat a nikdo ani nenašel čerstvou dinosauří mršinu.

 

Problém totiž je, že mnoho lidí si nedokáže představit onen velký časový úsek, který nás od vymření dinosaurů dělí. Jistě, jsou zde zvířata, která z oněch dob přežila dodnes v prakticky nezměněné podobě, jako například žraloci nebo třeba krokodýli. Je ale možné něco podobného očekávat od dinosaurů?

 

kostra tyranosaura

Nikoliv. Rozhodně ne v podobně, v jaké se nám ukazují ve fosiliích. Samozřejmě, že zdaleka ne všechny druhy vymřely. Avšak ty, které přežily, se musely přizpůsobit velmi odlišným podmínkám. A to znamená také poněkud odlišnou podobu od té, kterou nám ukazují zkameněliny.

 

Například nižší obsah kyslíku v atmosféře si vynutil zmenšení velikosti. Změna teploty si zase vyžádala lepší ochranu jak před horkem, tak před zimou. Vymření velkých býložravců pak zase u masožravců představovalo nutnost přeorientovat se na jinou potravu, což vyžadovalo i jinou techniku lovu.

 

letící pterodaktyl

 

Jednoduše řečeno, několik málo druhů dinosaurů skutečně přežilo do dnešních dob, avšak jejich podoba se značně změnila. Dnes je známe jako ptáky. A skutečně to nebyla taková změna, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dnes víme, že mnoho druhů dinosaurů mělo takzvané proto-peří. To jim sloužilo jako tepelná ochrana, a zároveň jim pomáhalo při změnách směru. Také jejich kostní struktura se od ptačí zas tolik nelišila – velociraptor například již poněkud připomínal svého dnešního potomka – drůbež. Až si tedy příště dáte kuře, pamatujte, že v podstatě jíte dinosauří maso. Dobrou chuť!