Věda

Mohli dinosauři přežít až do dnešních dob?

Pokud si vzpomeneme na populární dětský kreslený seriál Flintstoneovi, pamatujeme si, že zde lidé žili ve společnosti dinosaurů. Využívali je v podstatě jako my dnešní zvířata, ať už k práci nebo jako domácí mazlíčky. V mnoha případech pak nahrazovali moderní elektronické spotřebiče.

 

Myšlenka, že lidé a dinosauři mohli existovat ve stejnou dobu fascinovala mnoho autorů. A mnozí lidé jsou přesvědčeni, že je to možné. Koneckonců, nemůže se nějaký podobný tvor ukrývat v dosud neprozkoumaných zákoutích africké či jihoamerické džungle? Čas od času se v novinách objeví zpráva, že se našly čerstvé otisky stop, které vypadají jako dinosauří, případně že lidé dokonce letmo zahlédli zvíře, které jejich popisu odpovídalo. Žádné z těchto tvrzení se však nepodařilo prokázat a nikdo ani nenašel čerstvou dinosauří mršinu.

 

Problém totiž je, že mnoho lidí si nedokáže představit onen velký časový úsek, který nás od vymření dinosaurů dělí. Jistě, jsou zde zvířata, která z oněch dob přežila dodnes v prakticky nezměněné podobě, jako například žraloci nebo třeba krokodýli. Je ale možné něco podobného očekávat od dinosaurů?

 

kostra tyranosaura

Nikoliv. Rozhodně ne v podobně, v jaké se nám ukazují ve fosiliích. Samozřejmě, že zdaleka ne všechny druhy vymřely. Avšak ty, které přežily, se musely přizpůsobit velmi odlišným podmínkám. A to znamená také poněkud odlišnou podobu od té, kterou nám ukazují zkameněliny.

 

Například nižší obsah kyslíku v atmosféře si vynutil zmenšení velikosti. Změna teploty si zase vyžádala lepší ochranu jak před horkem, tak před zimou. Vymření velkých býložravců pak zase u masožravců představovalo nutnost přeorientovat se na jinou potravu, což vyžadovalo i jinou techniku lovu.

 

letící pterodaktyl

 

Jednoduše řečeno, několik málo druhů dinosaurů skutečně přežilo do dnešních dob, avšak jejich podoba se značně změnila. Dnes je známe jako ptáky. A skutečně to nebyla taková změna, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dnes víme, že mnoho druhů dinosaurů mělo takzvané proto-peří. To jim sloužilo jako tepelná ochrana, a zároveň jim pomáhalo při změnách směru. Také jejich kostní struktura se od ptačí zas tolik nelišila – velociraptor například již poněkud připomínal svého dnešního potomka – drůbež. Až si tedy příště dáte kuře, pamatujte, že v podstatě jíte dinosauří maso. Dobrou chuť!

Mohlo by se vám také líbit...