Peníze

Šetřete si na své sny

Jak říká známé rčení: kdo šetří, má za tři. Pokud vám však na konci měsíce na účtu nezbývá ani koruna, protože si zkrátka neumíte odepřít, jen těžko jednou našetříte na to, co si tak dlouhou dobu přejete. Zde je několik tipů, jak začít šetřit.

Odložte ihned

Jakmile vám na účet přistane výplata, vyberte určitou částku (takovou, o kterou se můžete ve výdajích uskromnit), a odložte si ji například do obálky s nápisem svého snu. Poté už s touto částkou nepočítejte, zkrátka jednejte, jakoby vám přišla výplata kratší o sumu, kterou jste si odložili. Praktikujte to tak každý měsíc, a uvidíte, jak se za chvíli obálka naplní penězi.

pokladnička prasátko

Padesátikoruny

Někteří lidé šetří tak, že odkládají padesátikoruny. Pokaždé, když jim v peněžence přistane padesátikoruna, odloží ji do zvláštní kasičky. Zkrátka a jednoduše, padesátikoruny neutrácejte, ale odkládejte.

Prodávejte

Prodejte vše, co již nepoužíváte, nebo je vám to k ničemu, a veškeré utržené peníze uschovejte ke svým úsporám.

páka o peníze

Speciální brigáda

Zkuste si sehnat menší brigádu, třeba jen na dva dny v měsíci, a výdělky z ní odkládejte. Jsou to peníze navíc, které si můžete ušetřit. Můžete se například nabídnout jako víkendová obsluha ve vašem oblíbeném baru, nebo třeba nabízet úklidové služby. 

Tvořte

Jste-li alespoň trochu tvůrčí osobnost, můžete vyrábět něco, co si od vás lidé rádi koupí, a přidat si tak další peníze na spoření.

Spořící účet

Ačkoliv se na spořícím účtu peníze zhodnocují jen velmi pomalu, zhodnocují se. Můžete si založit spořící účet, a nastavit, aby se každý den v měsíci, ideálně pár dní poté, co vám dorazí výplata, rovnou přesunula určená částka. 

Pokladnička

Ideální je využít takovou pokladničku, ze které nepůjdou peníze vyndat spodem, a nejlépe ani za pomoci pinzety. Jakmile tam totiž peníze vhodíte, už se k nim nedostanete, dokud pokladničku nerozbijete. Tak se naučíte s odloženými penězi nepočítat.

Mohlo by se vám také líbit...