Lifestyle

Svatá Lucie aneb vánoční úklid

Už je to tu! Vánoce za dveřmi a Lucie doslova. Jistě víte, že na svatou Lucii měly být uklizené domky, protože je Lucie obcházela a kontrolovala. V dnešní době vás svatá Lucie nenavštíví, ale věřím, že každý dodržuje ten vánoční úklid. Jak probíhá u vás?

U nás skutečně vezmeme šuplík po šuplíku, skřínku po skřínce, vše přebereme, umyjeme, uklidíme. Nechybí ani mytí oken, praní záclon a utírání prachu.
vánoční úklid

Velmi důležitá je organizace a časové plánování. Je přeci nepřípustné, abyste nejprve vytřeli podlahu a až poté přebírali skříňku s potravinami, například s moukou.

Několik organizačních způsobů:

· Vezmete pokoj po pokoji. To znamená, že začnete s úklidem třeba obývacího pokoje a až bude komplet celý uklizený, začnete s úklidem druhého pokoje.

· Začnete uklízet všechny pokoje najednou. Důležitá je však vaše motivace a plné nasazení. Týká se například mytí oken. V celém bytě umyjete okna a vyperete záclony, poté pokračujete s další jednotnou činností v celém bytě.

· Začnete s přebíráním jednotlivých šuplíků a skříní a až na závěr vysajete, vytřete podlahu, atd. Tedy tato organizace se vám vyplatí v případě, pokud doma skutečně průběžně po celý rok uklízíte. Před Vánoci tedy stačí jen přebrat některé šuplíky a máte skoro hotovo.
svíčka svaté Lucie

Velice důležité je vést děti k pořádku od malička. Doma by mělo být čisto a pořádek, aby měly dobrý příklad. Věřte, že pokud děti dobře namotivujete, zejména Ježíškem, vydrží uklízet s vámi skoro celý den. Vést děti k pořádku a čistotě je základ rodinné výchovy. Proto není od věci, pokud opravdu s nimi, alespoň takto jednou ročně, přeberete skříň s hračkami. Rozbité hračky opravíte, s neopravitelnými se hezky rozloučíte, zbylé hezky naaranžujete do skříně.

No řekněte sami, necítíte se lépe v uklizeném bytě?

Něco z historie

Svatá Lucie byla katolickou a pravoslavnou svatou. Její ostatky bychom nalezli v Benátkách. Dnes její svátek připadá na 13. prosince. Lucie je patronkou slepých a také pomocnicí při očních nemocech.

Mohlo by se vám také líbit...