Produkty

Vatelín je důležitou textilní surovinou

Češi jsou národ známý svou tvořivostí. Že máme šikovné ruce, se o nás traduje již po staletí, a obyvatelé naší země, v minulosti známí jako Čechoslováci, také zaznamenali řadu úspěchů v zahraničí, kde přispěli k technickému pokroku, k výstavbě silnic a dálnic, přehrad, průmyslových staveb, a také uspěli v zemědělství, a v textilním průmyslu.

Oděvní průmysl má v naší zemi mnohaletou tradici, za socialismu jsme dodávali na tuzemský i zahraniční trh textilní stroje, a samotné textilie se prodávaly v poměrně rozsáhlém sortimentu i v obchodech, které byly známy pod názvem „Švadlenka“.

Co kus, to originál

Objednat hotový oděvní výrobek v e-shopu dokážeme všichni, ale zhotovit jej doma dle vlastních představ, to dnes každý nesvede. Socialismus k takovému postupu přímo vybízel, neboť oděvní závody nedržely zrovna krok s módními trendy, a tak si lidé raději něco doma „spíchli sami“.

Šlo nejen o letní halenky, trika, košile, nebo bundy, velmi často se doma šily i zimní kabáty, prošívané deky, zavinovačky, a polstrování dětských kočárků. Výplň mezi dvěma vrstvami materiálu tvořil zpravidla vatelín.

dívka v kabátu

Co je to vatelín

Chystáte-li si domů pořídit šicí stroj, a zhotovovat výrobky, co kus, to originál, vatelín se jistě bude hodit. Je to rouno z polyesterového vlákna a dodává se do obchodní sítě v různé gramáži. Většinou se pořizuje hustota vláken o hmotnostech 100 a 200 gramů na čtvereční metr.

dívky v zimě

Jeho výhodou je jednoduchá údržba – dá se jednoduše vyprat v pračce, je nezávadný po zdravotní a hygienické stránce, může se využít i jako materiál pro kojence i batolata, ale jeho hlavní vlastností je perfektní tepelná, a částečně zvuková izolace. Tenká vrstva vatelínu Prima obchod vás v zimě ochrání i před mrazivými teplotami.

Další využití – kromě bund a dětských zavinovaček se vatelín uplatní i v čalounických výrobcích – můžete s ním opravit křesla, židle, a sedací soupravy, vložit jej jako výplň do polštářků, dek, a přikrývek, hodí se i jako zvukový izolant tam, kde odruší zvukové rezonance při poslechu hudby (reprobedny), nebo třeba hlučnější kompresor filtrace a vzduchování akvárií.

Mohlo by se vám také líbit...