Jak používat olivový olej?

Jak používat olivový olej?

Při používání olivového oleje je nejdůležitější, aby byl kvalitní. Nevybírejte tak, že vezmete láhev nejlevnějšího oleje v prvním supermarketu. Dívejte se na ověřenou kvalitu a nebojte se připlatit. Kvalitní oleje jsou sice dražší, ale rozdíl je ve vyšším obsahu vitamínů a také bezpochyby i v samotné chuti oleje.

Kde tedy všude můžeme olivový olej využít?

Studená kuchyně

Na studenou kuchyni je nejlepší extra panenský olivový olej. Má delikátní chuť, ale nehodí se na tepelnou úpravu, kvůli nízkému bodu zakouření. Výborný je jako zálivka na saláty, ať už samostatně, nebo s dochucením nějakým kořením, bylinkami, česnekem či trochou citrónu. Stejně tak ho můžete použít jako surovinu k různým dipům a omáčkám, například k domácí majonéze. Vynikající je olivový olej smíchaný s třeným česnekem, do kterého budete namáčet pita chleba či indické placky naan.

olivový olej

Teplá kuchyně

I když vám někdo bude tvrdit opak, na olivovém oleji lze smažit a tepelně upravovat jídla. Jde jen o to, aby nedosáhl bodu zakouření. To poznáte jednoduše, z oleje se začne kouřit a také začne být nepříjemně cítit. Olivový olej je zdravější, než olej řepkový či slunečnicový, proto ho hodně lidí využívá i na teplou kuchyni. Je ale pravda, že po tepelné úpravě většina olivových olejů ztratí svou aromatickou chuť a přichází o část výživných látek.

Péče o vlasy

Olivový olej je skvělý pro vyživení vašich vlasů. A nepotřebujete k tomu kupovat žádné speciální přípravky, postačí vám opravdu jen prostý olivový olej. Naneste si olej do dlaní a pak ho jemně vmasírujte do vlasové pokožky, a i do délek vlasů. Nechte ho působit zhruba 10–15 minut a poté důkladně smyjte šamponem. Nemusíte se bát, že by byli potom vlasy mastné, o odstranění mastnoty se postará šampon. Olivový olej a jeho pravidelné používání jako vlasové masky způsobí, že vaše vlasy budou hustější, zdravější a lesklejší.

olej

Péče o pleť

Extra panenský olivový olej je také skvělým pomocníkem v péči o pleť. Přidává se do mnoha produktů, jelikož dokáže zajistit hydrataci pleti. Samotný olivový olej dávejte vždy na navlhčenou pleť a poté důkladně smyjte. Vaši pleť udělá hebčí a dodá jí hydrataci. Tuto kůru si ale dopřávejte jen zřídka, protože v opačném případě by vám mohla ucpávat póry. Lidé s akné by čistý olivový olej na pleť neměli používat vůbec. Říkáte si, že se vám nechce utrácet tolik peněz za kvalitní olivový olej, i když je to tak všestranný pomocník? Pokud hledáte výhodnější koupi, podívejte se na olivové oleje akce https://www.olivum.cz/akce/.